Gå til hovedinnhold
Veileder for elektronisk meldingsutveksling

Organisering av arbeidet

Her kan du lese om hvordan arbeidet med veilederen har vært organisert.

Hopp til innhold

Organisering av arbeidet

Del 1 og del 2 er forfattet av Norsk Helsenett.

I del 3, hvor de enkelte tjenesteområdene er representert i ulike kapitler, ble det opprettet egne arbeidsgrupper som var ansvarlige for faglig innhold og forslag til meldingsflyt. Da arbeidsgruppene ble sammensatt var det fokus på å representere alle landsdeler, aktuelle fagfelt, både små og store kommuner, og private og offentlige aktører. Gruppene ble bedt om å utarbeide kapittel til veilederen i tråd med det som skal være «best-practice» for elektronisk meldingsutveksling for den aktuelle tjenesten, uavhengig av organisering og hvor i landet tjenesten leveres.

Deltagere i referansegruppen

Det ble opprettet en referansegruppe. Referansegruppen for kapitlene utarbeidet våren 2017 (del 1, del 2, fysioterapi- og ergoterapitjenesten, smittevernstjenesten og helsestasjon- og skolehelsetjenesten) bestod av:

  • Sverre Fossen, Norsk Helsenett
  • Annebeth Askevold, Direktorat for e-helse
  • Terje Totland, Helsedirektoratet
  • Kristine Hartvedt, Helsedirektoratet
  • Adèlie Dorsevil, Helsedirektoratet
  • Kristin Sofie Waldum-Grevbo, NSF faggruppe Helsesøster
  • Hanne Charlotte Schjelderup-Eriksen, NSF faggruppe Jordmor
  • Per Martin Sommernes, NFA
  • Espen Hetty Carlsen, Direktoratet for e-helse, EPJ-løftet
  • Rita Jonassen, NFF
  • Karianne Bruun Hugen, NFF
  • Arbeidsgruppen til KomUT:
    • Mona Pedersen, KomUT Nord
    • Atle Betten, KomUT Midt
    • Egil Rasmussen, KomUT Vest
    • Irene H. Aune, KomUT Sør
    • Linda Solheim, KomUT Øst
    • Heidi Slagsvold, KS
    • Astrid Økland, Norsk Helsenett (leder)

I tillegg deltok ledere fra hver arbeidsgruppe.

Fra oktober 2017 deltar Anne Bjørlykke, Helse Vest IKT og Jeanette Wiger, Sykehuspartner i referansegruppen.

Referansegruppen fikk oversikt over status på arbeidet og mulighet til å komme med innspill på innhold. I tillegg ble aktuelle utfordringer diskutert som det var behov for å løfte.

Deltagere i arbeidsgruppen for fengselshelse

  • Kjetil Rognseth, Tromsø
  • Sissel Hansen, Bodø
  • Monica S. Johanessen, Bodø
  • Helle Kristine L'Abée-Lund, Trondheim
  • Lena Kløvjan, Trondheim
  • Magnus H. Gudmestad, Stavanger
  • Britt Heidi Bernhoff, Stavanger
  • Inger Kallevig Thorsteinsen, Telemark
  • Trond Ove Tingvals, Telemark
  • John Horve, KomUT Sør
  • Lars Engen, Halden
  • Trond Helge Lie, Hamar
  • Stein Bjørnar Holand, Oslo

Deltagere i arbeidsgruppen for frisklivssentral

  • Karoline Sandberg, Lenvik kommune
  • Frode Grevskott, Verdal kommune
  • Anne-Cathrine Olsen, Kristiansund kommune
  • Kristine Skjøthaug, Stavanger kommune
  • Hilde Tørring Enoksen, Kristiansand kommune
  • Heidi Kirkhus, Sandefjord kommune
  • Silje Sveen, Oslo kommune
  • Mona Pedersen, KomUT Nord
  • Alte Betten, KomUT Midt

Flere av deltakerne i arbeidsgruppen kommer fra en Frisklivssentral som er utpekt av Helsedirektoratet som en utviklingssentral.

Deltagere i arbeidsgruppe for fysioterapi og ergoterapi

  • Anne Marit Rennemo, Oslo kommune, spesialkonsulent helseetaten
  • Atle Betten, IKT Orkidé, Koordinator KomUT Midt
  • Cecilie Ingebrigtsen, Balsfjord kommune, IT konsulent
  • Erna Wangsvik, Bodø kommune, avdelingsleder, fysioterapeut
  • Evelyn Haram Larsen Søre, Sunnmøre IKT, KomUT Møre og Romsdal, IKT
  • Hans Leo Dagsvik, Norsk Fysioterapiforbund, regionleder, fysioterapeut
  • Hilde Lillebø Wisløff, Stavanger kommune, rådgiver, ergoterapeut
  • Marie Brune, Molde sjukehus HF, seksjonsleder, fysioterapeut
  • Mona Pedersen, Lenvik kommune, koordinator KomUT Nord
  • Monika Eriksen, Nordlandssykehuset HF, rådgiver, fysioterapeut
  • Olga Rugsland Espegren, Arendal kommune, rådgiver, fysioterapeut
  • Siw Sellæg, Trondheim kommune, avdelingsleder, fysioterapeut
  • Vibeke Carlsen Unander, Grimstad kommune, spesialfysioterapeut

I tillegg har Ergoterapiforbundet hatt utkast til kapittelet om fysioterapi- og ergoterapitjenesten på høring.

Deltagere i arbeidsgruppe for helsestasjon og skolehelse

  • Grete Verløy, systemansvarlig i Oslo kommune – leder av arbeidsgruppen
  • Mona Dalsaune, rådgiver, Norsk Helsenett
  • John A. Horve, systemansvarlig IKT Helse og omsorg, LMT Setesdal
  • Asbjørn Kjelsvik, e-meldingsansvarlig, Helse Møre og Romsdal
  • Trine Fjeld Olsen, jordmor, Skedsmo kommune
  • Anne Haugom, koordinator, Gjøvik kommune
  • Marit Dammen, systemansvarlig og prosjektleder for eHelse og teknologi, Sykehuset Innlandet
  • Marit Gano, IKT-rådgiver og utvikling, Asker kommune
  • Berit Sundstrøm, tjenesteforvalter og helsesøster, Trondheim kommune
  • Randi Bendiksen, helsesøster, Lenvik kommune
  • Linda Marie Nilsen, jordmor, Bodø kommune
  • Grethe Almenning, rådgiver/systemkoordinator, Bergen kommune
  • Kirsti Bryne Rykkje, systemansvarlig og helsesøster, Stavanger kommune
  • Anne Bibow, systemansvarlig, Oslo kommune

Deltagere i arbeidsgruppen for legevakt

  • Linda Solheim, Skedsmo
  • Carina Tolstrup, Oslo
  • Lars Sandve, Oslo
  • Linda Berg, Gjøvik
  • Hans-Christian Myklestul, Skedsmo
  • Brit E. S. Håberg, Gjøvik
  • Janecke Pemmer, Bergen
  • Kari Støfringsdal, Florø
  • Linn Venås, Bergen
  • Joanna E Wiewiorowska, Stavanger
  • Roy Skarshaug, Molde
  • Jan Håkon Juul, Vågan og Vestvågøy
  • Grethe Opgård, Alta
  • Rune Myrmell, Lindesnesregionens Medisinske Senter (LRMS)
  • Jon-Espen Sjøstrøm, Sykehuset Østfold
  • Monika Eriksen, Nordlandssykehuset

Deltagere i arbeidsgruppen for migrasjonshelse

  • Maria Stensvik Kaspersen, Vågan
  • Hilde Weiner Toresen, Stavanger
  • Jamileh Ghadir, Bergen
  • Wenche Thorsen Strømmen, Bergen
  • Siri Osnes, Flora
  • Mette Herstein Monsen, Bergen
  • Kari Støfringsdal, Flora
  • Linn Skotnes Venås, Bergen
  • Janecke Pemmer, Bergen
  • Hilde Valtvedt, Halden
  • Anne Bibow, Oslo
  • Anette Jeppesen, Oslo
  • Heidi Olsen, Oslo
  • Anne Marit Rennemo, Oslo

Deltagere i arbeidsgruppe for smittevern

  • Preben Aavitsland, Arendal kommune, kommuneoverlege
  • Jan Håkon Juul, Vågan og Vestvågøy kommune, kommuneoverlege
  • Hilde Toresen, Stavanger kommune, helsesøster i smittevernstjenesten
  • Kari Støfringsdal, Flora kommune, Vestlandsløftet/KomUT Vest, IKT fagleder,
  • Janecke Pemmer, Bergen kommune, Vestlandsløftet/KomUT Ves,t prosjektleder
  • Camilla Lønnestad, Bergen kommune, helsesekretær
  • Kari Stidal Øystese, Bergen kommune, smittevernoverlege
  • Stina Mostervik, Stjørdal kommune, helsesøster
  • Anne Marit Rennemo, Oslo kommune/KomUT Øst, systemansvarlig
  • Mone Tsahai Kildal, Oslo kommune, Bydel Grünerløkka, smittevernhelsesøster
  • Anne Bibow, Oslo kommune, systemansvarlig
  • Kristin Stenhaug Kilhus, Helse Bergen, smittevernoverlege
  • Mona Dalsaune, Norsk Helsenett
  • Anja Elsrud Schou Lindman, Folkehelseinstituttet

Deltagere i arbeidsgruppen for øyeblikkelig hjelp døgntilbud (ØHD)

  • Astrid M. Økland, Norsk Helsenett
  • Kari Støfringsdal, Flora kommune
  • Annebeth Askevold, Direktoratet for e-helse
  • Gunn Vigdis Myklatun, Helse Førde
  • John A. Horve, LMT Setesdal
  • Martin Ytreland, Sauherad kommune
  • Trine Lundbye, Hamar kommune
  • Elin Thorsen, Hamar kommune
  • Carl Tobias Peterson, Hamar kommune
  • Dagny Alida J. Meltvik, Oslo kommune
  • Sylvi Kristensen, Kristiansund kommune
  • Elisabeth Karensdatter Sandstad, Kristiansund kommune
  • Astrid Skjevling, Rana kommune

Deltagere i arbeidsgruppen for pleie og omsorg og psykisk helse

  • Kjetil Axelsen, Bærum kommune
  • Mona Carlsen, Halden kommune
  • Atle Betten, IKT Orkidé
  • Mona Pedersen, Lenvik kommune
  • Jorunn Holdø, Vågan kommune
  • John A. Horve, LMT Setesdal
  • Trine Lundbye, Hamar kommune
  • Astrid Økland, Norsk Helsenett